baqımlılıq yaPar..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

baqımlılıq yaPar..

nE okuLu yha maKsat muhabbeT..

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Okul Türleri Azaltılıyor

YazarMesaj
AbLanızStyLe..

AbLanızStyLe..

Okul Türleri Azaltılıyor Empty
MesajKonu: Okul Türleri Azaltılıyor   Okul Türleri Azaltılıyor I_icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 2:48 pm

Çalışmaları tamamlanan Türkiye'deki okul türlerinin azaltılması programına göre ortaöğretimdeki 79 okul sayısı 15'e indirildi. Konuyla ilgili bir genelge yayınlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ortaöğretimde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini esas aldıklarını belirterek, halen eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren ortaöğretim kurumlarının amaçlarında, öğrenim sürelerinde ve öğretim programlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını kaydetti.
Genelgeye göre Genel lise, Fen lisesi, Sosyal bilimler lisesi ve Anadolu liseleri mevcut durumlarını korurken, mesleki eğitimdeki lise türleri "teknik ve endüstri meslek lisesi", "kız teknik ve meslek lisesi", "otelcilik ve turizm meslek lisesi", "imam hatip lisesi" ve "sağlık meslek lisesi" olarak değişecek. Anadolu liseleri ile Anadolu öğretmen liseleri dışındaki liselerin önünde kullanılan"anadolu" kelimesi ise kaldırılacak. Uygulamaya 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren 9'uncu sınıftan başlamak üzere kademeli olarak geçilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı okul türlerini azalttı. Orta öğretimdeki okul tür sayısı 79'dan 15'e inerken, Genel lise, Fen lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu liseleri mevcut durumlarını koruyacak. 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren kademeli olarak geçilecek uygulamada, Anadolu liseleri ve Anadolu öğretmen liseleri dışındaki liselerin önündeki "Anadolu" ismi kaldırılacak.

Okul Türleri Azaltılıyor
1 sayfadaki 1 sayfası